Došao je na red da vam pokažemo faktor koji nas razlikuje od drugih.
Drago nam je da možemo predstaviti jednu drugačiju emisiju u kojoj izostavljamo teške sadržaje i teme, pri čemu nudimo opuštajuću atmosferu, inovitete, spektar različitosti i za svakoga nešto zanimljivo za čuti.
U našoj devetoj emisiji zadržali smo se u studiju TV Sa.
Prva gošća koja nam se pridružila u studiju javila se sa naše prvobitne lokacije Ljeto na Vilsu, a njeno ime je Emina Omerović – selektorica 9. internacionalnog srednjoškolskog teatarskog festivala stvaralaštva.
Emina je istakla da je Juventa fest postao dio pokreta gdje su mladi otvoreno i direktno progovorili o svim problemima sa kojima se nose naša društva, što pokazuje da mladi nikako nisu pasivni promatrači kao što je to inicijalno kažu za nove generacije.
Hrabro pričaju o svojoj prošlosti i onome što su im generacije starije ostavile u njihovom životu kao naslijeđe, pričaju o predrasudama i netrpeljivosti prema drugačijim podjelama kao i o odlasku mladih i svim ostalim gorućim problemimam koji se tiču svih nas.
Jasno nam daju do znanja da žele budućnost u kojoj će ljubav i sloboda biti na prvom mjestu.
U našem studiju ponovo nam se pridružio i dobro poznate lice Mario Drmać – glumac.
Voditeljica se odmah osvrnula na njegovu upečatljivu ulogu u filmu Remake gdje Mario izvodi sevdalinku „Il’ je vedro Il'oblačno“.
U ovoj ulozi ističe da glumi mladog logoraša koji je talentovan za pjevanje, a kojeg čuvari logora pozivaju da im pjeva dok večeraju.
Sama interpretacija njegove uloge u filmu izazala je provokacije, nakon čega uslijeđuje poniženje i iživljavanje.
On navodi primjer da ta scena govori o Bosni i Hercegovini okupanoj pjesmom i plemenitim ljudima, a onda nakon toga nastaje rat koji nosi sa sobom ono što nije svrha i smisao ove države BiH.
Povodom četvrtog AJB DOK – Al Jazeera Balkans Documentary Film Festivala koji će se održati u Sarajevu od 10.09.2021. do 14.09.2021. pričali smo sa Edhemom Fočom – direktorom festivala.
Izdvaja kako je dokumentarna forma ono što nam ostaje od tog intelektualnog svijeta jer mladi sve manje i manje čitaju knjige, samim tim ako žele malo dublje znati, dokumentarni film je najbolja solucija da nam neko prikaže slikom i riječima sve što nam želi reći, a da sve to u kompletu ne bude predugo, a ni prekratko.
Festival sam po sebi je naravno specifičan i drugačiji od drugih festivala dokumentarnog filma jer se fokusira i koncetriše na TV format, što niko drugi ne radi.
Istakao je da bi volio da se ide u pravcu stimulacije gledatelja, ali i autora.
Samim tim bi vladalo intenzivnije uključenj u pravljenje filma.
U našem studiju Ljeto na Vilsu došao nam je i Josip Pejaković povodom promocije njegove knjige „Zajednička Molitva“.
Naglasio je da je knjiga „Zajednička molitva“ prvi pokušaj objedinjavanja tri religije i četiri vjere pod zajedničku molitvu.
Naime, do sada niko nije uspio spojiti zajedno monahe, franjevce i derviše pod okriljem abrahamske vjere i Abrahama ili Ibrahima.
Kaže da je u tom pokušaju tragao za nekim momentima koji su im zajednički, a to je taj neki drugačiji pristup tumačenja religije i vjera.
Tragajući za zajedničkom crtom, subjektivno smatra da je njegova spoznaja, da je sve u cjelosti jedno, a sama suština se prožima da svako od njih poziva na zajedničku molitvu u jednog Boga.
Sa mnogo pozitivne energije ugostili smo Srđana Gino Jevđevića – vokala američkog sastava Kultur Shocka.
Istakao je da je za njega nostalgično gledanje starih spotova, sarajevske pruge i da samo stvaranje umjetničkog djela je razlog za postojanje umjetničkog projekta.
U onim momentima kada ne bude više novih djela i Kultur Shock će se ugasiti.
Svemu jednom dođe kraj, a na nama je kako će se to dogoditi. Umjesto žaljenja za onim što više ne postoji, treba biti sretan što se nešto uopće dogodilo.
U našoj desetoj emisiji održanoj 05.09.2021. muzika, zabava, sport, umjetnost, sve na jednom mjestu u potpunosti plijeni cjelokupnu pažnju.
Ako ste kojim slučajem zaboravili pogledati neku od naših emisija obavezno preporučujemo.
Prvi gost naše desete emisije je Semir Cerić Koke – pjevač.
Istakao je svoju pjesmu Jednom se mora krenuti dalje.
Objasnio je da kada čovjek postane statičan, odnosno, učahuri se na jednom mjestu, izgubi se i prosto je teško naći put za ponovni pokret, međutim, kada se pokrene u bilo kojem segnemtu života naći će se put za uspijeh.
Zato je uvijek bitno pokrenuti se i težiti ka vlastitom uspjehu.
Vrhunski glumac Ermin Sijamija je također gost našeg studija Sinmax.
Rekao je da im je bilo jako teško gledati praznu salu Narodnog pozorišta za vrijeme pandemije.
Svaki slobodan trenutak i slabi intenzitet corone on i njegove kolege su koristile za rad.
Naglašava da vlada takva atmosfera gdje se slušaju iskustva glumaca koji su sarađivali vani na filmu i na daskama pozorišta.
U pozorištu se svakodnevno uči i kaže da je najbolje stvari nastaju međusobno, kada se radi timski, a kada nema sujete, ega odnosno tih nekih loših stvari.
Posljednji gost naše deste emisije je trener Željezničara – Tomislav Ivković.
Tomislav svoj fudbalski put počinje u zagrebačkom Dinamu s kojima je osvojio prvenstvu i kup Jugoslavije.
Istakao je da je branio i za Dinamo, te za Crvenu zvezdu s kojom također osvaja prvenstvo bivše države.
U igračkoj karijeri je nosio dresove Tirola, Wienera, Genka, Sportinga, Estorila…
Za reprezentaciju Jugoslavije je branio 38 utakmica.
Potvrđuje za svoje igrače da čim se suoče sa prvim problemom većina njih odmah odustaje i počinje se žaliti, a kada vidiš to kod mladog igrača onda znaš sigurno da neće uspjeti.
Kada ti je teško moraš proći granicu odnosno vlastite limite i ići dalje.
Kaže da je ljubav je poprimila neki drugi oblik, ali nije nestala.
Talenat može biti baza, ali mora se raditi na uspjehu.
U narednu subotu 11.09.2021. i 12.09.2021. gledate naše nove emisije u terminu od 19.00 do 21.00 sat.