Definisanje stila enterijera usko je povezano sa Vašim stilom za modu, a kada bolje razmislimo sigurni smo da se ne uklapate u samo jedan stil.
Za mnoge ljude iz Vaše okoline bit će očito šta Vas privlači, uzbuđuje ili smiruje.
Možda ste tip osobe koja voli čistiti i ne volite nered. Međutim, postoji i suprotna stana svega toga. Možda biste radije utonuli u udoban kauč i vodili se opuštenim osjećajem gdje svoje vrijeme i energiju ne biste usmjeravali ka čišćenju.
Ove smjernice bit će savršeno mjesto za razumijevanje i početak uređenja Vašeg doma iako možda imate jasnu viziju toga šta Vas privlači.
Stilovi uređenja doma
Moderni stil namještaja nastao je između 1929-ih i 1959-ih godina. Ono na šta se usmjerio bio je naglasak na ravnim, čistim linijama kao i fokus na elegantnim značajkama.
Savremeni dizajn se usmjerio na estetski jednostavniji cilj koji koristi svoju funkcionalnost u potpunosti pri čemu je asimetrija u dizajnu pristutna, a paleta boja za izbor je obično neutralna i minimalna.
Savremeni stil se često miješa sa modernim stilom.
Dok u fokusu savremenog stila imamo čiste linije i uglađen izgled sa druge strane moderni stil se odnosi na razdoblje određenog vremenskog perioda pri čemu se stvara suprotnost gdje imamo savremeni stil koji se ograničava samo na trenutak.
Ovaj stil se uvijek mijenja i na taj način se razlikuje od modernog.
Moderni stil se ističe na osnovu ravnih linija, a savremeni stil može da uključi zakrivljenost namještaja i naglaske.
Savremeni stil označavaju polirane površine, glatke geometrijske oblike i asimetriju dok se prostrani, jednostavni prizori spajaju u enterijeru sa vanjskim pejzažima.
U okviru ovog stila možete pronaći snažne boje, metalne noge i mnoštvo detalja naglašenih kroz umjetničke slike ili skulpture.
Tradicionalni stil temelji se na simetriji i teži da zadrži formalni izgled.
Obično se uklapa u bogate raskošne tkanine poput baršuna, međutim, treba naglasiti da tradicionalno nije toliko popularno kao prije. Većina ljudi obično gradi stil na način na koji funkcionira njih život, a rekli bismo da se tradicija zadržala samo malo u ovim modernim vremenima.
No, to ne znači da nema mjesta za tradicionalan dizajn. Ovisno o Vašem pristupu i shemi boja koju koristite, može biti glamurozan, elegantan i pristupačan.
Mnogi danas cijene minimalistički stil.
Ono za za šta se zalaže ovaj stil je savremen način života, brz i dinamičan tempo koji ne podnosi pretrpane prostrije koji zahtijevaju posebnu brigu za čišćenjem. Stoga se većina vodi principom što funkcionalnije to bolje.
Sigurno u skladu sa savremenim trendovima, stilski namještaja ne morate nužno uklapati u stilski uređenu prostoriju.
Upravo suprotno, stilski namještaja spojite sa postmodernističkim ili minimalističkim ambijentom.
Eksperimentišite i iznenadite se rezultatima.