Odabir boja za dom jedan je od najtežih zadataka pri uređenju interijera. Odabir boja u domu ne može se prepustiti slučaju ili trenutnom raspoloženju, već pri odabiru boja morate uskladiti boju zidova boji namještaja, namjeni sobe koju uređujete i sve to možda uskladiti s Vašom najdražom bojom. Ne zaboravite da bi i namještaj koji kupite treba biti usklađen s svim bojama u Vašem domu.
Počnite od točka za boje – postoje primarne, sekundarne i tercijarne boje.
Primarne boje su crvena, plava i žuta. One su čiste boje i ne mogu biti stvorene miješanjem drugih boja.
Sekundarne boje su narančasta, zelena i ljubičasta. Ove boje se kombiniraju od dva jednaka udjela dvije primarne boje. Na primjer, jednak udio plave i žute zajedno daju zelenu.
Tercijarne boje su mješavina različitog udjela osnovnih i sekundarnih boja, koje kombiniranjem stvaraju različite nijanse boja. Bijela i crna se često dodaju u ove kombinacije, kako bismo dobili svjetliju ili tamniju željenu nijansu.
Tople boje ( žuta, narančasta, crvena i sve njihove nijanse) prostoru daju osjećaj topline i dobrodošlice. One približavaju prostor čime ga čine manjim, za razliku od hladnih boja ( plava, zelena, ljubičasta i sve njene nijanse) koje prostor udaljavaju pa ga čine većim.
Ukratko, ukoliko imate manji prostor, koristite hladne boje i time ga vizuealno povećajte.
A ako imate dovoljno veliki prostor slobodno možete koristiti jake i tople boje namještaja.
Kreirajte svoju shemu boja
Koristite točak boja kako biste napravili shemu koja najbolje odgovora osobnosti. Postoje četiri vrste mogućih shema boja:
Harmonične sheme – u ovoj shemi su sve boje skladne i ne konkuriraju jedna drugoj. Niti jedna boja ne zahtjeva posebnu pozoronost, tako da je preovladavajuće raspoloženje umirujuće.
Jednobojna shema uključuje jednu boju slabog intenziteta, kao što je svijetla bež, svijetlo siva ili bijela u ograničenom rasponu vrijednosti. Ova shema često se koristi za izložbeni prostor zato što njena mirnoća stvara savršenu pozadinu. Bilo kakav žarki ili upadljivi predmet uveden u ovu shemu skrenut će pažnju na sebe prekidajući jednobojnost, što možete iskoristiti i kao prednost ako želite da nešto bude uočljivo.
Monokromatska shema sastoji se od jedne nijanse, ali u širem rasponu vrijednosti i intenziteta od jednobojne sheme. Monokromatska shema koja je na primjer zasnovana na žutoj boji, mogla bi uključiti svijetlo žutu, limun žutu i zlatno žutu koje se mogu upotrijebiti individualno ili u kombinaciji. Monokromatska shema čini cijeli prostor posebnim.
Kontrastne sheme – za razliku od harmoničnih shema, kontrastne sheme postoje kako bi na sebe svratile pozornost. Ovdje boja nije slučajna već predstavlja žarišnu tačku. Postoji nekoliko djelotvornih vrsta kontrastnih shema. Za početak, kontrast možete postići upotrebom analognih boja što znači da npr. možete kombinirati plavu s tirkiznom (plavo-zelenom) koje se na krugu boja nalaze jedna pokraj druge. Ponekad analogne boje neće dati preveliki kontrast već će više izgledati kao harmonične sheme.
Od sljedećih načina iskoristite kombiniranje dviju komplementarnih boja koje su jedna nasuprot drugoj na krugu, npr. plavu i narančastu, a možete iskoristiti i plavu s jedne i nekoliko nijansi narančaste s druge strane ili obrnuto. Dodajete li u igru više boja, stvarate kontraste uz pomoć trijada gdje opet cijelu skalu možete proširiti dodatnim nijansama svake boje iz sastava trijade. Nadalje, vrlo lijepe i skladne kontraste možete postići i upotrebom toplih i hladnih boja, a cijelo područje se dodatno proširuje ubacivanjem različitih uzoraka i materijala.
Pri uređenju sobe najbolje početi sa stavkama kao što su namještaj i tepih, za koje se teže odlučiti i koje su skuplje. Nakon što odaberete svoj namještaj, možete izabrati i boju zidova i ukrasa.
Nakon osnovnog upoznavanja sa bojama, podjelama i shemama slaganja sada ostaje samo da nas posjetite u našem salonu namještaja i izaberete boju po Vašoj želji.